Wojownicy Bydgoskich Uczelni

Wojownicy Bydgoskich Uczelni

Pod takim tytułem ukazała się nowa monografia o tematyce sportów walki na terenie Bydgoszczy, Autorem publikacji jest trener sportów walki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, dr inż. Ryszard Pujszo.

Książka zawiera kilkadziesiąt biogramów studentów bydgoskich Uczelni Wyższych trenujących różne sporty walki i odnoszących sukcesy, co najmniej na poziomie Pucharu Polski. Biogramy zaprezentowane są na tle historii danego sportu walki w perspektywie światowej, ogólnopolskiej oraz Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Dodatkowym wyróżnikiem są biogramy studentów, którzy trenowali rekreacyjnie sporty walki, lecz jednocześnie zajmowali się nimi pod względem naukowym, prowadząc badania, publikując artykuły naukowe i biorąc udział w konferencjach naukowych.

Recenzentem monografii jest światowej sławy autorytet sportów walki i jednocześnie trener Judo –  dr hab. Adam Marek, profesor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Publikacja jest dopełnieniem działalności naukowej autora, który będąc trenerem judo rozszerzył swoją działalność na inne dyscypliny sportowe związane z walką wręcz. Jest dostępna w Repozytorium Uniwersytetu. Studium Wychowania Fizycznego zamierza również podjąć inicjatywę w kierunku wydania publikacji drukiem. Zapraszamy wszystkich studentów do lektury – być może znajdziecie tam swoich kolegów/koleżanki ze wspólnych wykładów, bądź ćwiczeń, których nigdy nie podejrzewaliście, że walczą w ringu, oktagonie bądź na macie.